Co proponuje harcerstwo dla rozwoju dziecka?
Potrzeby dziecka zmieniają się wraz z jego rozwojem psychofizycznym. Instruktorzy harcerstwa wiedzą o tym doskonale, dlatego prowadząc gromadę zuchową lub drużynę harcerską, stosują odpowiednie działania dydaktyczne. Jednym z elementów harcerskiej metody wychowawczej jest nauka poprzez działanie. Dlatego na zbiórkach zuchowych dzieci poznają świat bawiąc się w coś lub kogoś, harcerze uczą się poprzez uczestnictwo w grach, harcerze starsi – realizację projektów, a wędrownicy dzięki służbie i pokonywaniu własnych słabości.
Czym różni się harcerstwo od innych zajęć dodatkowych?
Harcerstwo, to przede wszystkim różnorodność. Każdy człowiek, niezależnie od tego, jakie ma talenty i predyspozycje, może zostać członkiem ZHP. Tutaj liczy się przede wszystkim chęć współpracy. Harcerstwo uczy działania w zespole, a jednocześnie stawia na indywidualność. Niezależnie od tego, czy zuch lub harcerz jest uzdolniony plastycznie, muzycznie, matematycznie lub aspiruje do bycia sportowcem, w ZHP zawsze znajdzie coś dla siebie. Tym samym harcerstwo potrafi połączyć wszystko co oferują inne zajęcia dodatkowe, a jednocześnie przedstawić to w dużo atrakcyjniejszy sposób.
Jak wyglądają zajęcia na biwakach, obozach harcerskich i czym wyróżniają się od innych kolonii?
Biwaki i obozy harcerskie, to wyjazdy pełne wrażeń, dostarczające dzieciom dużej ilości zabawy i atrakcji. Jednocześnie instruktorzy harcerscy pamiętają o realizacji głównej zasady – nauki poprzez działanie. To czas, w którym dzieci stają się bardziej samodzielne i zaradne. Każdy dzień na biwaku lub obozie jest dobrze zaplanowany i przygotowany zgodnie z predyspozycjami i wiekiem uczestników. Instruktorzy pracują z nimi przez cały rok, w związku z czym dobrze znają ich potrzeby. To zaleta rzadko spotykana wśród innych organizatorów wypoczynku.
Kim są instruktorzy ZHP?
Instruktor ZHP to osoba, która dążąc do zdobycia tej funkcji, sama musi przejść przez długą ścieżkę edukacji i wyzwań. Zdobywając doświadczenia, uczestnicząc w kursach, warsztatach, pokonując własne słabości, taka osoba uczy się, jak dobrze wychowywać i uczyć przyszłe pokolenia harcerzy. To dzięki instruktorom ZHP Wasze dzieci w przyszłości zostaną zaradnymi i dobrze wykształconymi pracownikami, kierownikami, ludźmi pełnymi pasji, posiadającymi własne rodziny i dobre perspektywy.
Co zuch/harcerz powinien posiadać i co jest konieczne, aby należał do gromady/drużyny?
Przede wszystkim zuch/harcerz już od pierwszej zbiórki musi posiadać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na przynależność do gromady/drużyny. W dalszej kolejności, w ciągu najbliższych 6 miesięcy, powinien skompletować mundur, który jest najważniejszym atrybutem członka ZHP. Ponadto obowiązkiem każdego członka ZHP jest opłacanie składek.
Jak znaleźć najbliższą gromadę lub drużynę?
W celu znalezienia najbliższej gromady lub drużyny klikamy TU. Przekierujemy bezpośrednio na stronę gdzie można będzie zapoznać się z gromadami i drużynami działającymi w naszym hufcu oraz odnaleźć bezpośredni kontakt do drużynowego! Można się również zapoznać z harmonogramem zbiórek dostępnym TU. Jeśli nie jesteś zdecydowany na konkretną jednostkę, zapraszamy do kontaktu z nami, chętnie pomożemy 🙂
Ile kosztuje harcerstwo?
Obowiązkiem każdego członka ZHP jest terminowe opłacanie Podstawowej Składki Członkowskiej, w naszym Hufcu jest to 50 zł kwartalnie, czyli 200 złotych rocznie.
PSC dla każdej jednostki naliczana jest zgodnie z listą członków, figurującą w systemie ewidencji – TIPI. Po opłaceniu składki, drużynowy powinien dopilnować, aby do ostatniego dnia, pierwszego miesiąca kwartału dokonać w nim aktualizacji – dodać osoby, które opłaciły składkę oraz usunąć, te które tego nie zrobiły. Jest to kluczowe z punktu widzenia ubezpieczenia każdego aktywnego członka organizacji oraz wysokości dofinansowań z Rządowego Programu Wsparcia Organizacji Harcerskich i Skautowych. Coraz częściej dostrzegamy udział ROHiS w śródrocznej działalności naszego Hufca. Niektóre inicjatywy są całkowicie finansowane z programu np. Start Hufca, wyżywienie dla harcerskich wolontariuszy podczas prac w Kompleksie Pałacowo Zamkowym, czy też zajęcia plastyczne dla dzieci w drużynach. Narodowy Instytut Wolności daje nam w ten sposób możliwość realizacji praktyk edukacyjnych oraz szkoleń, które w innym przypadku byłyby obarczone większymi kosztami.
Składkę należy wpłacić, drużynowo lub indywidualnie, do 20 dnia pierwszego miesiąca kwartału. Nasz Hufiec posiada dedykowany rachunek na tę płatność: 24 1600 1462 1857 9205 2000 0025 .
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami pomocniczymi:
Fot. Aleksandra Godziszewska; Agnieszka Madetko-Kubczak; Aleksandra Zagożdżon