Zaduszki historyczne

Zaduszki Historyczne i poprzedzająca je akcja Zapal pamięć dają mieszkańcom Puław i ziemi puławskiej możliwość wspólnego zatroszczenia się o pamięć i światło na grobach wielu zasłużonych i zapomnianych puławian.

zaduszki-historyczne2W dniu 6 listopada 2016 r. odbędzie się VI edycja Zaduszek Historycznych połączonych z V akcją Zapal Pamięć. Tegoroczne wydarzenie będzie poświęcone 36 osobom zasłużonym dla naszego miasta. Patronem tegorocznej edycji jest burmistrz miasta Puławy z lat 1923-1934 Jan Tyczyński. Przyczynkiem do zebrania biogramów jest przypadająca w tym roku 110. rocznica nadania Puławom praw miejskich. Będą to zatem osoby reprezentujące różne środowiska, m. in. duchownych, żołnierzy, polityków, samorządowców, naukowców, lekarzy, nauczycieli, dyrektorów, rzemieślników społeczników, sportowców czy też osoby ze świata sztuki i kultury.

Prezentacji biogramów dokona sztafeta pokoleń, w skład której wchodzą ich krewni i przyjaciele, uczniowie, dyrektorzy i kierownicy placówek oświatowych, medycznych i kulturalnych, politycy i samorządowcy, naukowcy, lekarze, duchowni, społecznicy. Przedstawiciele tych środowisk są w różnorodny sposób związani z naszymi bohaterami, znali ich, uczą się w tej samej szkole, a także pełnią te same lub podobne funkcje społeczno-zawodowe.

W zadumie i spokoju we wnętrzu świątyni p. w. Matki Bożej Różańcowej będziemy poznawać nie tylko losy zasłużonych, ale także zobaczymy ich wizerunki i poznamy owoce ich pracy, dzięki którym był możliwy rozwój Puław.

Finał Zaduszek Historycznych odbędzie się w kościele p. w. Matki Bożej Różańcowej 6 listopada 2016 r. o godz. 18.30. Podczas tego wydarzenia zostanie również podsumowana zbiórka zniczy w ramach akcji Zapal pamięć 2016.

Pomysłodawcą i realizatorem wydarzenia jest Zbigniew Kiełb, instruktor – historyk z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta POK „Dom Chemika”.


AKCJA ZAPAL PAMIĘĆ 2016

thumbnail_zaduszki-historyczne

Cmentarz jest jednym z najbardziej niezwykłych obiektów w przestrzeni, którą tworzy człowiek. To świadome miejsce służące nie tylko pochówkom, ale także pielęgnowaniu pamięci o pochowanych, która pozwala podtrzymywać osobliwą więź, łączącą przeszłe pokolenia z tymi, które żyją obecnie.

Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” zaprasza do udziału w V edycji akcji Zapal Pamięć. W trakcie jej trwania od 17 października do 3 listopada 2016 r. zbieramy znicze nie tylko na terenie puławskich szkół, instytucji czy w szeregach różnych organizacji, biorących udział w akcji. Zbieramy je również wśród mieszkańców Puław, którzy mogą je przynieść do Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta POK ,,Dom Chemika”.

Aby wesprzeć akcję przynieś znicz podczas dyżuru do biura Hufca do 29 października (środy 15:00-17:00, soboty 10:00-12:00) lub przekaż drużynowemu podczas harcerskiej zbiórki.

W tym roku wraz z uczestnikami akcji na najstarszych puławskich nekropoliach uporządkujemy również kilka najbardziej zaniedbanych nagrobków. Wspólnie zatroszczmy się o pamięć i światło na grobach wielu zapomnianych i zasłużonych puławian. W zeszłym roku zebraliśmy wspólnie 4198 zniczy.

Finał akcji odbędzie się 5 listopada 2016 r. w godz. 9.00 – 15.00 na terenie cmentarzy we Włostowicach i w Puławach przy ul. Piaskowej. Zbiórka uczestników biorących udział w zapalaniu zniczy i porządkowaniu nagrobków nastąpi 5 listopada 2016 r. w godz. 8.30 – 9.00 na parkingu POK „Dom Chemika” przy ul. Wojska Polskiego 4.

 

 


Najlepsze zyczenia dla wychowawców i nauczycieli

Dzień NauczycielaCzuwaj,

W jednym z ważniejszych dni w całym roku szkolnym, Dniu Nauczyciela,
w imieniu wszystkich harcerzy naszego hufca chcielibyśmy złożyć                      najserdeczniejsze życzenia wszystkim nauczycielom.
Dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, wielu sukcesów zawodowych
oraz zadowolenia z uczniów!

 


Nowy numer kwartalnika dla drużynowych

0212_fot_piotr_rodzoch-850x468

Drodzy drużynowi… i nie tylko drużynowi. Zapraszamy do zapoznania się z jesiennym numerem kwartalnika “Z perspektywy”. Dowiecie się z niego między innymi jak szkolić przyszłych zastępowych oraz jakie możliwości daje propozycja programowa “Aktywni Obywatele Świata”.

Magazyn do pobrania TUTAJ.


Rusza program pracy z kadrą!

wyplyn-w-nieznane

Hufcowy Zespół Kształceniowy prezentuje propozycję programu pracy „Wypłyń w nieznane”. Program ten, skierowany jest do wszystkich instruktorów, osób pełniących funkcje instruktorskie, a także przybocznych i zastępowych drużyn. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie!

Ofertę programu znajdziesz pod tym linkiem!

 

zostan-kapitanem

Jeśli szukasz czegoś ekstra dołącz do programu “Zostań Kapitanem”. Stanowi rozszerzenie hufcowego programu pracy z kadrą „Wypłyń w nieznane”. Zajęcia poprowadzą eksperci, którzy na swoim koncie mają już nie jeden sukces – i to nie tylko harcerski!

Ofertę programu można sprawdzić pod tym linkiem.


Jak budować pozytywny wizerunek naszej organizacji?

warsztat_budowanie_wizerunku_zhpZapraszamy drużynowych i przybocznych na warsztat “Budowanie wizerunku ZHP”.

Rozpoczynamy program pracy z kadrą “Zostań Kapitanem”! W tym roku startujemy warsztatami otwartymi – weź udział w zajęciach i przekonaj się co oferuje program!

Podczas spotkania odpowiemy sobie na pytania jak budować pozytywny wizerunek naszej organizacji pracując z drużyną. Wspólnie wypracujemy dobre praktyki. Dowiemy się o sytuacjach zagrożenia i o tym jak mówić o  harcerstwie naszym sojusznikom.

Termin: 23 października 2016Godzina: 11:00 – 13:00
Miejsce: budynek Hufca Puławy
Wstęp: brak opłat

W celu zgłoszenia wyślij maila na adres g.zielinski@zhp.net.pl, a w treści podaj swoje imię, nazwisko, nazwę drużyny i pełnioną funkcję. Na zgłoszenia czekamy do 16 października do godziny 23:59.

Warsztat jest pierwszym z cyklu warsztatów proponowanych przez Zespół Promocji i Informacji.


Rusza “Zwolenieni z Teorii”

zwolenieni-z-teoriiZwolnieni z Teorii” to platforma, która ułatwia realizację projektów społecznych i pomaga w zdobywaniu najbardziej pożądanych umiejętności. Co więcej, skorzystać mogą wszyscy powyżej 13 roku życia i organizować swoje inicjatywy w wybranym terminie. Związek Harcerstwa Polskiego został Partnerem platformy by nasza harcerska służba była jeszcze lepsza!

Na czym polega „zwalnianie z teorii”? Uczestnicy rywalizują tu nie w testach i esejach, ale w prawdziwych działaniach ze społecznym celem. Ścigają się w liczbie zdobytych partnerów, pozyskanym budżecie a przede wszystkim w tym ilu osobom pomogą. W dwóch dotychczasowych edycjach udało się zrealizować aż 850 takich projektów.

Więcej informacji na stronie ZHP.pl.


Zmiany w Systemie Stopni Instruktorskich

Przyjęte zmiany w SSI są wynikiem prac nad dostosowaniem systemu do Kierunków Pracy z Kadrą na lata 2016-2017 przyjętych przez Radę Naczelną ZHP w 2015. Zmiany w systemie poprzedziły 6-miesięczne konsultacje prowadzone z instruktorami z całej Polski. W konsultacjach wzięło udział ponad 400 instruktorów. W wyniku konsultacji wnioski do systemu sformułowało 14 chorągwi. Dyskusja otwarta była dla wszystkich instruktorów.

Przyjęty SSI obowiązywać będzie od 1 stycznia 2017.  Przyjęty dokument znajduje się na stronie dokumenty.zhp.pl.


Spotkania KSI i warsztaty

Najbliższe spotkania KSI odbędą się 30.10 i 27.11. Prosimy o zgłaszanie się na minimum 2 tygodnie przed zaplanowanym spotkaniem. Planujemy przyjmować 3-4 interesantów, w zależności od przedmiotu spotkania, dlatego też uprzedzamy o możliwym braku miejsc w razie późnego zgłoszenia. W grudniu KSI nie przewiduje spotkania.

Dodatkowo 30.10 odbędzie się szkolenie dla opiekunów prób i warsztat dla instruktorów, którego celem będzie praca z mapą kompetencji. Prosimy o zgłaszanie się na warsztaty drogą mailową.

Przypominamy, że KSI posiada NOWEGO maila ksi.pulawy@zhp.net.pl

Czuwaj!
hm. Ilona Bachanek
Przewodnicząca KSI Hufca Puławy