Dyżur w biurze Hufca

Dyżury instruktorskie w nadchodzącym tygodniu:

 • Poniedziałek – 14.30-17.00 – pwd. Kamil Zdunek
 • Wtorek – 15.30 – 17.30 – phm. Katarzyna Dobosz
 • Czwartek – 14.30 – 18.00 – Komisja Rewizyjna Hufca

W czasie dyżurów będzie można wpłacić dodatkową składkę zadaniową na Zlot Hufca Puławy.

 

 

 


Superlilijki rozdane!

13 września 2014 roku podczas Zlotu Hufca ZHP Puławy odbyło się rozdanie statuetek w Plebiscycie Superlilijka Hufca Puławy. Laureatami zostali:

 • sam. Dominika Zych – w kategorii SUPER-HARCERZ
 • pwd. Joanna Leśko – w kategorii SUPER-DRUŻYNOWY
 • pwd. Grzegorz Zieliński – w kategorii SUPER-INSTRUKTOR
 • hm. Krzysztof Jaruga – w kategorii SUPER-HARCMISTRZ
 • 21 DH “ASTRA” im. Mikołaja Kopernika – w kategorii SUPER-DRUŻYNA
 • REDBLUE – w kategorii SUPER-IMPREZA
 • Trasa Lubelska Watry Wędrowniczej 2014 – w kategorii SUPER-OSIĄGNIĘCIE

Serdecznie gratulujemy!

superlilijka


Delegaci zostali wybrani!

W dniu dzisiejszym kadra naszego hufca spotkała się na Zjeździe Nadzwyczajnym Hufca ZHP Puławy w celu wyboru dwóch delegatów na czekający nas w najbliższym czasie Zjazd Chorągwi Lubelskiej. Po głosowaniu reprezentantami naszego hufca w chorągwianym zjeździe zostali: druhna pwd. Małgorzata Smreczak oraz druh hm. Krzysztof Jaruga.

Gratulujemy delegatom i życzymy słusznych wyborów.


Spotkanie KSI

W najbliższą niedzielę po zakończeniu Zjazdu Hufca (ok. 12.30) odbędzie się spotkanie Komisji Stopni Instruktorskich. Zapraszamy z wypełnioną dokumentacją (wnioski i karty prób), w mundurach oraz z opiekunem próby.


Wędrownicze wydarzenie roku

DSC_1692Jak co roku pod koniec sierpnia 10 Puławska Drużyna Wędrownicza „Glaucus” mogła uczestniczyć w wyjątkowym, ogólnopolskim zlocie wędrowników w ramach Wędrowniczej Watry. Ten rok okazał się być dla nas rokiem niezwykłym, ponieważ zostaliśmy wytypowani jako organizatorzy jednej z tras. Można powiedzieć, że dewiza tegorocznego zlotu czyli „Wszystko jest wyzwaniem” w naszym przypadku sprawdziła się całkowicie.

Już od początku wiosny nasza drużyna zaczęła poważne przygotowania pięciodniowej trasy. Wiedzieliśmy, że przyjadą do nas patrole z całej Polski i nie możemy nikogo zawieść. Do naszego pięknego miasta Puławy zawitało 8 patroli. Na trasę wędrówek wyszło ponad 70 osób m.in. z Krakowa czy Gniezna. Pięć dni wspólnego spędzania czasy minęło nam niezwykle szybko i zanim zdążyliśmy dobrze się poznać, już siedzieliśmy w autokarze, który wiózł nas na miejsce zlotu czyli do miejscowości Małecz.

W Małeczu przywitała nas piękna pogoda, która niestety nie została z nami na długo. Zamiast cieszyć się promieniami słońca, zlot nawiedziła dosyć ponura i zimna aura. Jednak nie stanowiło to przeszkody dla kilkuset wspaniałych wędrowników, którzy od rana do nocy śpiewając piosenki przesiadywali w kawiarenkach oraz przy watrze.

DSC_8817-39Każdy dzień zlotu obfitował w zajęcia o różnorodnej tematyce. Wszyscy uczestnicy mogli znaleźć coś dla siebie. Mieliśmy możliwość nauczenia się m.in. jak przygotować yerba mate, zrobić własnoręcznie prezent czy pozyskać sponsorów dla hufca lub drużyny. Ciekawą propozycję w tym roku przygotowało także Centrum Duchowe. Na zlocie nie zabrakło zajęć z takimi osobami jak Przewodniczący ZHP. Po godzinie 18:30, kiedy ostatnie zajęcia dobiegały końca, kawiarenki zaczynały swoje nocne życie. Każdy głody lub poszukujący miejsca do rozmowy mógł wybrać spośród trzech propozycji. Oczywiście byli Akademicy, którzy w swojej ofercie mieli nieśmiertelne tosty, naleśniki oraz wiele wiele innych propozycji. Nowością była kawiarenka o nazwie „Bang! Bang!”, która swoją tematyką nawiązywała do kultury amerykańskiej, a także kawiarenka „Ersz Perkele”, która została udekorowana w klimatach lat 20. i 30. XX wieku. W jednym z domków na terenie Wędrowniczej Watry można było zagrać w gry planszowe.

Przedostatniego dnia zlotu zostały zorganizowane zajęcia dla instruktorów, a także konferencja instruktorska, która obfitowała w wiele nowych pomysłów i wniosków. Wszystko po to by udoskonalić metodykę wędrowniczą. Tuż po oficjalnej części dnia nastał oczywiście czas na świetną zabawę. Został zorganizowany konkurs na piosenkę, która nie znajduje się w Ogniku, a tuż po koncercie w namiocie obok można było potańczyć na dyskotece.

DSC_1223Niedzielny poranek okazał się być ponury tak jak nastroje wielu osób. Wędrownicza Watra 2014 dobiegała końca. Każdy wiedział, że to już czas opuścić Małecz, pożegna się z nowymi  znajomymi. Jednak wiele osób z każdej Watry wyjeżdża z ogromną dawką motywacji i siły do działania w swoim środowisku w nowym roku harcerskim. Tak więc i my czekamy już na kolejną edycję i jednocześnie zapraszamy innych wędrowników do uczestnictwa w tak świetnym wydarzeniu.

 


Zlotowe konkursy!

Przypominamy o konkursach organizowanych w ramach Zlotu Hufca ZHP Puławy!

1. Konkurs indywidualny: Wydrukuj na kartce logo Zlotu i zrób sobie z nim zdjęcie w miejscu, które najbardziej oddaje ducha Puław. Link do pobrania logotypu: http://pulawy.zhp.pl/hufiecpulawy/wp-content/uploads/2014/09/logo_zlotu_do_druku.png

2. Konkurs grupowy: Nagraj wspólnie z patrolem piosenkę (zarówno cover już istniejących jak i autorskie!), która stanie się piosenką Zlotu.

Zdjęcia oraz nagrania (w formacie .mp3 lub .mp4) prosimy przesyłać do 10 września 2014 roku na adres grze.zielinski@gmail.com w tytule wpisując “KONKURS – Imię i nazwisko/Nazwa patrolu” np. KONKURS – Paweł Nowak.
Rozstrzygnięcie konkursów oraz wręczenie nagród (niespodzianek!) odbędzie się podczas Zlotu!

Powodzenia!

Różne Chusty – Jedno Miasto! #zlotpulawy #hufiecpulawy

http://skroc.pl/zlotpulawy


Rusza pilotażowa edycja Turnieju Zastępów i Gromad

turniejTurniej Zastępów i Gromad to cykliczna propozycja programowa na lata 2014-2018, w której o tytuł chorągwianego i ogólnopolskiego zastępu mistrzów (oraz cenne nagrody) ubiegać się mogą w ramach swoich grup wiekowych:
a. zastępy harcerskie,
b. zastępy starszoharcerskie,
c. zastępy lub patrole wędrownicze,
d. drużyny wędrownicze,
e. gromady zuchowe,
f. Zastępy Zastępowych, składające się z osób pełniących funkcję zastępowych i drużynowego, jako zastępowego ZZ.

Każdego roku W trzech etapach (jesiennym, zimowym i wiosennym) zastępy będą wykonywać zadania z sześciu kierunków programowych: Harcerstwo w ruchu, Aktywność społeczna, Ciekawość świata, Sprawności na całe życie, Braterstwo, Radosny patriotyzm.

Już 1 października rozpocznie się pierwsza, pilotażowa edycja Turnieju, w której mogą wziąć udział tylko Zastępy Zastępowych (jeśli zastanawiacie się czy spełniacie powyższe kryterium zapraszamy do lektury regulaminu lub obejrzenia prezentacji na www.turniej.zhp.pl). Od roku 2015/2016 Turniej Zastępów i Gromad będzie już dostępnych dla wszystkich odbiorców.

Zapraszamy do udziału w tym największym przedsięwzięciu programowym nadchodzących lat!

hm. Lucyna Czechowska
kierowniczka Wydziału Inspiracji i Poradnictwa GK ZHP


SUPERLILIJKI HUFCA PUŁAWY!

Jesteś super?
My to docenimy!
Rusza inicjatywa SUPERLILIJKA HUFCA PUŁAWY!

superlilijka

Projekt, którego zadaniem jest wskazanie wzorowych harcerskich postaw, docenienie całorocznej pracy, a także nagrodzenie wyjątkowych osiągnięć harcerzy i instruktorów.

W ramach SUPERLILIJKI HUFCA PUŁAWY przyznawane będą wyróżnienia w sześciu kategoriach:

 1. SUPER – DRUŻYNOWY
 2. SUPER – INSTRUKTOR
 3. SUPER – DRUŻYNA
 4. SUPER – IMPREZA
 5. SUPER – HARCERZ
 6. SUPER – OSIĄGNIĘCIE

Podstawą wyłonienia laureatów pierwszych czterech kategorii będą określone w kolejnym rozdziale kryteria. Osoby odpowiedzialne za projekt, tj. specjalna komisja, składająca się z dwóch członków Komendy Hufca i jednego członka Komisji Rewizyjnej, przez cały rok będą monitorować pracę drużyn, harcerzy i instruktorów, prowadzić odpowiednie dokumenty i statystyki. Wyróżnienie zostanie przyznane tym jednostkom lub osobom, które zdobędą najwięcej punktów w ogólnej klasyfikacji.

Kategoria SUPER-HARCERZ jest kategorią otwartą, w której wszyscy członkowie Hufca Puławy mogą zgłosić swojego faworyta. Spośród tych zgłoszeń organizatorzy projektu wybiorą maksymalnie 20, które będą rywalizować o wygraną. Nagrodę w tej kategorii otrzyma ta osoba, która uzyska najwięcej głosów w otwartym głosowaniu internetowym.

Kandydatów do kategorii SUPER-HARCERZ można zgłaszać na adres ksztalcenie@pulawy.zhp.pl do dnia 7 września 2014 roku do godziny 23:59. Zgłoście swojego drużynowego, przybocznego, zastępowego czy kolegę z drużyny. Powiedźcie nam dlaczego powinien wygrać – dlaczego on jest super!

Ostatnia z wymienionych kategorii to nagroda specjalna, przyznawana przez Komendę Hufca Puławy.

Wyróżnienia w ramach projektu SUPERLILIJKI przyznawane będą na specjalnej gali odbywającej się podczas startu harcerskiego. Harcerze, instruktorzy i jednostki harcerskie nagrodzone zostaną za działalność prowadzoną przez cały poprzedni rok, łącznie z Harcerską Akcją Letnią.

Chcesz zasięgnąć więcej informacji? Wejdź na stronę projektu i zapoznaj się z regulaminem!

 


Centralny Bank Pomysłów – wzajemność oddziaływań w XXI wieku

Centralny Bank Pomysłów jest platformą, do której trafiają godne polecenia materiały wypracowywane na wszystkich szczeblach harcerskiej struktury.

 Przyświecają jej dwa hasła:

Wszystkie materiały w jednym miejscu – każdy członek ZHP może się odnaleźć zarówno w roli adresata, jak i autora zamieszczanych treści. Aby przekazać dany materiał do CBP trzeba tylko zgody oraz gotowości autora, aby go wspólnymi siłami doszlifować.

Jakość ponad ilość – celem platformy jest promowanie możliwie najlepszych wzorców. W związku z tym o wartości zamieszczonych w Banku opracowań świadczą nie tylko ich znakomici autorzy i redaktorzy, ale także współpracujący z WIP GK ZHP recenzenci. Każdy opublikowany tu materiał przechodzi weryfikację specjalisty w wybranej dziedzinie.

CBP zbiera wszelkiego rodzaju materiały, które mogą stać się inspiracją dla innych członków ZHP, w tym: konspekty programowe (konspekty zbiórek; scenariusze gier terenowych, miejskich i planszowych; teksty piosenek i pląsów) oraz kształceniowe, programy/plany (kursów, biwaków, obozów; programy pracy drużyny, zastępu; plany pracy hufców itp.), propozycje programowe (regionalne i centralne), a także poradniki i artykuły.

Zapraszamy do aktywnego korzystania z CBP. Wejdź na www.cbp.zhp.pl i dowiedz się więcej!

 

hm. Lucyna Czechowska
kierowniczka Wydziału Inspiracji i Poradnictwa GK ZHP


Spotkanie KSSiW

Serdecznie zapraszamy na spotkanie KSSiW w następny piątek – 12 września 2014 roku o godz. 16.30 w budynku hufca. Zapraszam wszystkich, którzy chcą otworzyć lub zamknąć próby na stopnie starszoharcerskie oraz wędrownicze.

Przypominamy, że w spotkaniu należy uczestniczyć wraz z opiekunem próby oraz posiadać 3 egzemplarze kart próby i być w mundurze. Zgłoszenie uczestnictwa należy wysłać poprzez zakładkę – “Drużyny i zespoły” – “KSSiW”.


Delegaci na Zjazd Nadzwyczajny Hufca ZHP Puławy

Wszystkich delegatów na Zjazd Nadzwyczajny Hufca ZHP Puławy prosimy o sprawdzenie swoich skrzynek mailowych i zapoznanie się z materiałami dotyczącymi Zjazdu.

Przypominamy, że Zjazd rozpoczyna się 14 września 2014 roku o godzinie 11:30 w budynku Hufca ZHP Puławy.